Ainekset:- 3 kananmunaa
- 1 dl lämmintä vettä
- 2 dl sokeria
- 2 tl Dr. Oetker Vaniljasokeria
- 1,5 dl vehnäjauhoa
- 0,5 dl perunajauhoa
- 1 tl Dr. Oetker Leivinjauhetta
Mansikka-sitruunatäyte:- 2 dl vispikermaa
- ½ sitruuna
- 400 g tuoreita mansikoita
- 4 tl Dr. Oetker Vaniljasokeria
- 0,5 dl tomusokeria
- Suklaata
Tee näin:- Lämmitä uuni 225 asteiseksi. Taittele leivinpaperi uunipellille (noin 35 x 40 cm) ja sen reunoille.
- Vaahdota vesi ja kananmunat valkoiseksi vaahdoksi. Lisää sokeri ja Vaniljasokeri ja jatka vaahdottamista noin 2 minuuttia.
- Sekoita vehnäjauho, leivinjauhe ja perunajauhot keskenään. Sekoita varovasti vaahtoon.
- Levitä taikina noin sentin paksuikeksi kerrokseksi leivinpaperille. Paista noin 10 minuuttia uunin keskitasossa.
- Kumoa levy kuumana sokeroidulle leivinpaperille. Pyyhi leivinpaperi kylmällä vedellä ja irrota paperi varovasti levystä.
- Täytä kääretorttu Mansikka-sitruunatäytteellä, millä tahansa hillolla tai esimerkiksi kermavaahdolla. Rullaa kääretorttu tiukalle rullalle paperin avulla ja rullaa lopuksi paperi tortun ympärille. Aseta saumakohta tortun alle.
- Anna tortun vetäytyä jääkaapissa. Koristele sulatetulla suklaalla. Leikkaa viipaleiksi juuri ennen tarjoilua.
Tee Mansikka-sitruunatäyte näin:- Raasta sitruunan kuori ja purista siitä mehu.
- Puhdista mansikat ja ota niistä kannat irti. Paloitele mansikat.
- Vaahdota kerma, tomusokeri ja vaniljasokeri paksuksi vaahdoksi. Varo vaahdottamasta liikaa.
- Sekoita mansikat ja sitruunan kuori varovasti kermaan. Lisää maun mukaan sopiva määrä sitruunamehua.
|