
Casperin ja Tarun yllätyskakku
Näytä tuotteet
Kakkupohja tehdään 0,7 kertoimella. Punnitse kananmunat, kerro niistä saatava summa 0,7 ja saat sokerin ja vehnäjauhon määrän. Kun munasokeri vaahdosta tehdään tarpeeksi ilmava, ei tarvitse nostatusaineita(leivinjauhe). Kun vaahto on valmis, lisää jauhot siivilän läpi ja sekoita varovasti nuolijalla. Kaada massa korkeaan irtopohjavuokaan (halkaisija 16cm, korkeus 10cm), paista uunissa 175c asteessa noin 35min. Tarkista kypsyys tikulla, jos tikkuun jää taikinaa, paista vielä hetki. Nosta kakku uunista ja pudota pöydälle 20cm korkeudesta, anna viilentyä 10min ja kumoa. Jäähdytä nopeasti. Leikkaa kakku sahateräisellä veitsellä tai kakkusahalla 4 osaan.
Kakkupohja tehdään 0,7 kertoimella. Punnitse kananmunat, kerro niistä saatava summa 0,7 ja saat sokerin ja vehnäjauhon määrän. Kun munasokeri vaahdosta tehdään tarpeeksi ilmava, ei tarvitse nostatusaineita(leivinjauhe). Kun vaahto on valmis, lisää jauhot siivilän läpi ja sekoita varovasti nuolijalla. Kaada massa korkeaan irtopohjavuokaan (halkaisija 16cm, korkeus 10cm), paista uunissa 175c asteessa noin 35min. Tarkista kypsyys tikulla, jos tikkuun jää taikinaa, paista vielä hetki. Nosta kakku uunista ja pudota pöydälle 20cm korkeudesta, anna viilentyä 10min ja kumoa. Jäähdytä nopeasti. Leikkaa kakku sahateräisellä veitsellä tai kakkusahalla 4 osaan. Leikkaa pienellä pyöreällä muotilla kaikkiin paitsi päällimmäiseen kakkupohjaan noin 5cm halkaisijaltaan oleva reikä.
Sulata suklaa vesihauteessa tai mikrossa 10sek sykleissä, ettei pala. Vatkaa kerma, lisää tuorejuusto kermavaahtoon. Ota 1/3 osaa kerma-tuorejuustomassasta ja sekoita se sulan suklaan joukkoon. Yhdistä massat. Ota 5 kulhoa ja jaa massa kulhoihin. Värjää kaikki eri värisiksi (violetti, sininen, vihreä, keltainen, oranssi, punainen). Aloita kakun kasaus, laita ensimmäinen pohja kakkupahvin päälle ja kostuta. Leikkaa muihin paitsi alimpaan ja ylimpään kakkukerrokseen reikä keskelle, noin samaan kohtaan. Laita valkosuklaa moussea reipas 1cm tai 2cm, maun mukaan ja vadelmista rengas, kokoa kakku samaan tyyliin loppuun asti, paina kakkua kevyesti että kerrokset tarttuvat toisiinsa, kaada ennen kannen lisäämistä karkit kakun sisälle muodostuvaan reikään. Kuorruta ohut kerros kakun päälle ja laita täyte jääkaappiin.
Kaulitse valkoinen sokerimassa isoksi 2mm paksuiseksi matoksi, käytä tomusokeria “jauhona”, ettei tartu pöytään tai kaulimeen. Nosta sokerimassamatto varovasti kakun päälle ja tasoita, ettei jää ilmakuplia tai muita epäkohtia. Leikkaa ylimääräiset terävällä veitsellä pois. Tee snöre lakunauhasta kakkuun ylhäältä alas “kalterit”, voit kostuttaa varovasti siveltimellä nauhan kohdalta sokerimassaa että nauha tarttuu kakkuun paremmin.
Sulata valkosuklaa, tee vapaalla kädellä pieni suorakulmainen neliön reunat, n. 4x6cm ja täytä se valkosuklaalla. Anna jämähtää ja sulata tumma suklaa. Tee tummalla suklaalla kalterit ja pistä jäähyyn. Kiinnitä ovi sokerimassaan niin, että teet sokerimassaan oven korkuisen viillon, dippaat oven suklaaseen ja työnnät siihen koloon. Jäähdytinspray nopeuttaa jämähtämistä.
Reseptin on luonut Mestarileipurit -ohjelman kilpailijat Casper ja Taru.
Inspiroidu
Reseptejä

Annikan ja Martin yllätyskakku

Jonatan ja Ninna, makeaa mahan täydeltä

Neea ja Emily, makeaa mahan täydeltä

Riikka ja Reetta, fantasiakakku

Casper ja Taru, pähkinä purtavaksi

Jonatanin ja Ninnan yllätyskakku
