
Sara ja Niina, pähkinä purtavaksi
Reseptin ainesosat
Valmistus:
Erottele kananmunan keltuaiset ja valkuaiset eri kippoihin.
Murskaa kuoritut saksanpähkinät.
Vaahdota voi ja 2dl sokeria keskenään. Lisää vaniljasokeri sekä keltuaiset. Sekoita joukkoon jauhettu saksanpähkinä ja mantelijauhe. Raasta 2 sitruunankuorta ja purista 1rkl sen mehua. Lisää ne sitruuna, mehu sekä ricottajuusto taikinaan. Vatkaa valkuaiset ja 1/2 dl sokeria vaahdoksi ja kääntele se taikinaan. Voitele irtopohjavuoka ja laita leivinpaperia pohjalle. Paista 175C 40-45min.
Jäähdytä piirakka.
Valmista pitsikoristeet. Sekoita vesi,öljy,mantelijauhe sekä vehnäjauho yhteen. Paista paistinpannulla pitsikoristeita. Nosta paperin päälle jäähtymään. Hetken jäähtymisen jälkeen tomuta kultaisella glitterillä.
Vatkaa mascarponejuustoa 400g ja kermaa 1,5dl. Lisää joukkoon hieman sitruunan mehua.
Pursota näteiksi ruusupursotuksiksi pinta. Tee pinnalle sitruunan kuorista koriste kiehkuroita sitrusrautaa käyttäen. Koristele sitruunakiehkuroilla, kuorimattomilla saksanpähkinöillä ja pitsi koristeilla.
Reseptin on luonut Mestarileipurit -ohjelman kilpailijat Sara ja Niina.
Inspiroidu
Reseptejä
