
Agar-agar on luultavasti tunnetuin kasvisperäinen hyydytysaine. Se on alun perin peräisin Japanista ja valmistetaan levästä. Nykyään agar-agaria saa ostettua lähes kaikista hyvin varustelluista ruokakaupoista – yleensä leivontatarvikehyllystä, perinteisen liivatteen vierestä.
Liivatteen korvaamiseen agar-agarilla voidaan käyttää suunnilleen seuraavaa suhdetta: 500 g:aan kreemiä, joka normaalisti jähmetettäisiin 6 liivatelehdellä, tarvitaan noin 1 teelusikallinen (4 g) agar-agaria. Huomioithan kuitenkin, että tuotteiden käyttöohjeet voivat vaihdella, joten pakkauksen ohjeita kannattaa aina seurata.
Koska agar-agar täytyy aina kuumentaa kiehuvaksi, reseptissä on oltava nestettä. Jos nestettä ei ole, voit lisätä esimerkiksi vettä tai halutessasi muuta nestettä, kuten appelsiinimehua tai säilykekirsikoiden lientä. On kuitenkin hyvä huomioida, että agar-agar ei toimi hyvin happamien aineiden kanssa, joten sitruunamehun käyttöä kannattaa välttää.
Klassinen hillosokeri on myös täysin kasvipohjainen. Siinä hedelmien sakeuttamisesta vastaa pektiini (E440). Pektiiniä saadaan esimerkiksi omenan tai sitrushedelmien kuoresta, ja sitä on saatavilla kaupoissa joko hillosokerina tai jauheena. Tuotteet löytyvät yleensä samasta hyllystä tavallisen sokerin kanssa.
Jos haluat tehdä kakkuun leikattavan, napakan hedelmätäytteen, kannattaa poiketa hieman pakkauksen ohjeista ja vähentää hedelmän määrää. Myös perinteisesti valmistetut marmeladit sopivat kuitenkin erinomaisesti kakkujen täytteeksi.

Toinen klassikko, joka tunnetaan erityisesti kermavaahdon valmistuksessa kakkuihin, on kermavaahtovahvike (Cream Fix). Se koostuu yleensä rypälesokerista ja tärkkelyksestä, ja se lisätään kerman joukkoon vatkauksen aikana, jotta vaahto säilyttää muotonsa.
2 dl kuohukermaa tarvitset 1 pussin Dr. Oetker Crem Fixiä.
Koska kerma muuttuu tämän avulla hieman napakammaksi, mutta ei täysin leikattavaksi, sitä käytettäessä on kaksi vaihtoehtoa kakkuja varten: joko kermavaahto levitetään vain kakun pinnalle, tai sitä käytetään täytteenä kakkupohjien välissä. Tällöin kannattaa leikata päällimmäinen kakkupohja valmiiksi annospaloiksi.
Lisäksi on olemassa kreemejä, joissa käytetään kiinteämpiä raaka-aineita, kuten mascarponea ja rahkaa. Näihin yhdistettynä kermavaahto ja kermavaahtovahvike tuovat rakenteeseen ilmavuutta.